Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Pytania i odpowiedzi dotyczące przetargu na Dostawę oleju opałowego do kotłów grzewczych w budynkach GOK,Publicznego Gimnazjum i Przedszkola w Świerczowie oraz Szkoły Podstawowej w Dąbrowie w ilości do 50 000 l

 

1. Jaka ilość oleju opałowego będzie jednorazowo  zamawiana (dostawa cząstkowa)?
2. Czy dostawy do poszczególnych placówek będą łączone?
3. Jakiej pojemności zbiorniki na olej opałowy znajdują się w poszczególnych placówkach objętych zamówieniem i jaki sposób rozładunku do nich paliwa z autocysterny jest wymagany, grawitacyjny czy przy zastosowaniu pompy przy autocysternie?
4. Czy lokalizacja zbiorników/kotłowni nie utrudnia dostaw autocysternami o wymiarach 9,2 m/ 2,8 m/3,4 m i 14,5 m/ 2,8 m/ 3,6 m (długość / szerokość / wysokość) ? 
5. Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) podstawą opodatkowania oleju oparowego napędowego grzewczego jest jego ilość, wyrażona w litrach gotowego wyrobu w temperaturze 15 oC. Prosimy więc o określenie czy podstawą do wystawienia faktury będzie ilość (.dostarczonego oleju opałowego w temperaturze referencyjnej 15 oC zgodna z dowodem wydania z bazy paliw, czy dostarczona ilość oleju opatowego w temperaturze 15 oC wg Państwa  przyjęcia ;: uwzględnieniem normatywnych ubytków (np. wg wskazań zalegalizowanego  układu pomiarowego z kompensacją do 15 st, C przy autocysternie)?
6. Czy dostawy oleju opałowego realizowane będą w dni robocze od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy (D.U. Nr 4 oaz. 28 z późn. zm.)?
7. Wnosimy o modyfikację  parametrów (punkt 3 siwz) jakie ma spełniać dostarczany olej opałowy. Według obowiązującej polskiej normy PN-C-96024:2011. oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 stycznia 2007  (Dz.U. nr 4 z 2007 poz.30) :sprzedawany olej opałowy lekki na mieć następujące parametry:
- Gęstość w 15 0 C max 0,860 g/m3, a nie dokładnie 0,860 g/m3,
- Wartość opałowa, min. 42,6 MJ/kg, a nie dokładnie 42 MJ/kg,
-  Zawartość siarki max. 0,1% (m/m) a nie max 0,3% (m/m).
8. Od momentu zlania paliwa z autocysterny Wykonawcy do zbiorników Zamawiającego i podpisania przez niego dokumentu  dostawy (WZ) paliwo staje się własnością Zamawiającego i na nim spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie jego należytej jakości. Pomimo zaplombowania spustów  zbiornika Zamawiającego nie można wykluczyć ryzyka ingerencji osób trzecich w skład jakościowy paliwa np. poprzez dodanie lub wypompowywanie paliwa. Wykonawca może ponosić jedynie konsekwencje złej jakości paliwa powstałej z jego winny, dlatego przedmiotem analizy właściwości fizyko chemicznych dostarczonego  paliwa oraz podstawą do  roszczeń  powinny być próbki pobierane zgodnie z polską normą PN-EN ISO 3170 (Ciekłe przetwory naftowe - Ręczne pobieranie próbek) z jego autocysterny. Uzyskanie reprezentatywnej próbki ciekłych produktów  naftowych wymaga wielkiej staranności, przestrzegania właściwej procedury oraz zachowania odpowiednich środków ostrożności. Zagadnienia te zostały opisane w przytoczonej normie i na tą normę powołuje się norma PN-C-96024 dla olejów opałowych
 9. Rozporządzenie ( Ministra Gospodarki z dnia 21 lutego 2007r (Dz.U. z 2007 Nr 41 poz. 261) w sprawie sposobu pobierania próbek lekkiego oleju opalowego; ciężkiego oleju opalowego oraz oleju do silników statków żeglugi śródlądowej opisując sposób postępowania przy pobieraniu próbek, postępowania z ,próbkami oraz ;wymagań dotyczących bezpieczeństwa w tym zakresie również powołuje się na normę PN-EN ISO 3170.W związku z powyższym wnosimy o doprecyzowanie zapisów §4 wzoru umowy poprzez dodanie; że próbki oleju opałowego będą pobierane bezpośrednio z autocysterny Dostawcy zgodnie z normą PN· EN ISO 3170 i wyłącznie takie próbki będą podstawą reklamacji jakościowych.
10. Czy w sytuacji nie dotrzymania przez Zamawiającego terminu płatności Wykonawca będzie mógł wstrzymać dostawy produktów do momentu uregulowania przez Zamawiającego przeterminowanych zobowiązań finansowych? U wagi na dużą wartość  umowy wnosimy o wprowadzenie do projektu umowy zapisów regulujących tą kwestię np. w brzmieniu: ."Dostawca zastrzega sobie prawo odmowy realizacji kolejnego zamówienia w przypadku zaległości płatniczych Zamawiającego. Takie zachowanie Dostawcy nie będzie traktowane jako nie wykonie lub nienależyte wykonanie umowy."
11.  Wnosimy do dodanie w §6 wzoru umowy zapisu; że w sytuacjach nie uregulowanych tą umową będą miały  zastosowanie również inne ustawy szczegółowe dotyczące przedmiotu umowy.
12. Zgodnie z art. 89 Ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym warunkiem zakupu oleju opałowego z obniżoną stawką akcyzy tj. w wysokości 232 zł od 1000 litrów jest złożenie sprzedawcy oświadczenia, że nabywany olej opałowy przeznaczony jest do celów opałowych lub będzie sprzedany z przeznaczeniem do celów oporowych. W przypadku nie złożenia takiego oświadczenia kwota należnej akcyzy wynosi 1822 zł od 1000 litrów oleju opałowego   w temperaturze referencyjnej 15oC.  W związku z powyższym wnosimy o wprowadzenie do wzoru umowy zapisów regulującą tą kwestię. Proponujemy wprowadzenie poniższych zapisów:
1) Zamawiający' zobowiązany jest  się do składania Dostawcy oświadczeń o przeznaczeniu oleju opalowego z ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06.12.2008 roku (wraz z późniejszymi zmianami) każdorazowo przy zakupie oleju opalowego najpóźniej w dniu odbioru paliwa.
2) Jeżeli oświadczenia o przeznaczeniu oleju opalowego będą składane przez osoby upoważnione przez Zamawiającego, wówczas Zamawiający zobowiązany jest złożyć Dostawcy wykaz osób upoważnionych do składania tych oświadczeń.
3) Zamawiający w przypadku nie złożenia oświadczenia o przeznaczeniu oleju opalowego lub złożenia nieważnego oświadczenia, będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz Dostawcy odszkodowania obejmującego pełną obowiązującą stawkę  podatku akcyzowego dla ilości nabytego oleju opalowego nie potwierdzonej oświadczeniem o jego przeznaczeniu, a także do przejęcia innych obciążeń nałożonych na Dostawcę wynikających z niedochowania przez Zamawiającego obowiązków wynikających z zakupu produktu z obniżoną stawką podatku akcyzowego.
13 Specyfikacja istotnych warunków zamówienia a w szczególności projekt umowy nie zawierają zapisów możliwości zmiany zaoferowanej ceny oleju opałowego w  przypadku zmiany ceny producenta tego oleju czy też ustawowej zmiany podatku VAT i akcyzy. Czy należy przez to rozumieć, że zaoferowana cena nie będzie mogła ulec zmianie w żadnym z tych przypadków? Jeśli nie wnosimy o stosowną modyfikacje wzoru umowy i wprowadzenie zapisów umożliwiających zmianę zaoferowane ceny oleju opałowego w przypadku  zmiany podatków VAT oraz akcyzy. Proponujemy wprowadzenie do wzoru umowy zapisów w brzmieniu:
"1 . Zaoferowana cena oleju opałowego będzie się zmieniać w wyniku:
a) zmiany ceny producenta (potwierdzonej na stronie internetowej producenta na dzień dostawy);
                   b) ustawowej zmiany akcyzy i podatku VAT
2. Cena netto dostawy będzie kalkulowana w dniu dostawy wg następującej formuły cenowej:
Cn(zł/ litr) =X (zł/m3)/1000 +/- n(zł/litr)
      gdzie
Cn - cena netto sprzedaży oleju opałowego wyrażona w złotych za jeden litr w temperaturze referencyjnej 15oC
               X - aktualna w  dniu dostawy cena oleju opalowego  producenta…………….  ogłaszana na jego stronie internetowej www…………… wyrażona w złotych za jeden metr sześcienny w temp. referencyjnej 15 oC
n- stała marża /opust Wykonawcy zaoferowana a ofercie (zł/litr)wynosząca /wynoszący …………”
 14. Na jaki dzień należy określić cenę ofertową oleju opałowego?
Rynek paliw lotnych charakteryzuje się częstymi zmianami ich cen które na bieżąco producenci publikują na swych stronach internetowych. Zamawiający nie określając precyzyjnie w siwz na jaki dzień ma być skalkulowana cena ofertowa, a i tym samym z jakiego dnia ma być przyjęta cena producenta publikowana na jego stronie internetowe do jej wyznaczenia; umożliwia manipulowanie cenami na etapie składania ofert. Oznacz to, że dopuszcza do nierównego traktowania wykonawców, a tym samym do potencjalnego naruszenia art. 7 ustawy  Prawo zamówień publicznych (wyrok Zespołu Arbitrów z dnia 3 lipca 2006r. Syg akt UZP/20/1865/063
Prosimy wiec o precyzyjne określenie dnia, z którego ma być przyjęta cena podawana przez producenta na stronie internetowej do wyliczenia ceny ofertowej i wprowadzenie stosownych modyfikacji specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zapewni to zachowanie uczciwej konkurencji w trakcie przetargu oraz ułatwi weryfikację zgodności ceny trakcie realizacji umowy  z ceną ofertową.
Powinien być to wybrany dzień sprzed daty upływu terminu składania ofert, aby zapewniało to równe traktowanie wykonawców. Określenie dnia upływu składania ofert (tj. 11.01.20l1) jako daty na którą ma być składanie  ofert uniemożliwi wykonawcom złożenie ofert za pośrednictwem poczty czy firm kurierskich; a więc pozostawi jedynie możliwość osobistego złożenia oferty. Spowodowało by to również, że niektórzy wykonawcy mieli  by tylko kilka godzin na sporządzenie oferty ceowej. Wykonawcy oferujący paliwo produkcji  PKN ORLEN S.A. oraz Grupy LOTOS S.A. uzyskują informacje o aktualnych cenach na dany dzień dopiero  o godzinie 0.00 tego dnia, czyli mieli by w przedmiotowym postępowaniu 10 godzin na sporządzenie oferty cenowej i osobiste dostarczenie jej do siedziby Zamawiającego.
 

Odpowiedzi     

 Odp.1
 Jednorazowo 8 000,0 l
   Odp.2
    Tak
   Odp.3
   Przedszkole – 8 000,0 l
   GOK           - 8 000,0
   Publiczne Gimnazjum – 15 000,0 l
   Szkoła podst. w Dąbrowie – 10 000,l
 W każdym obiekcie rozładunek przy pomocy pompy przy autocysternie( z licznikiem)
   Odp.4
   Max. wymiary autocysterny to 9,2m/2,8m/3,4m
   Odp.5
    Podstawą do wystawienia faktury jest ilość oleju wskazana wg wskazań zalegalizowanego
   układu pomiarowego przy autocysternie. 
   Odp.6
   Dostawy oleju jedynie w dni robocze.
   Odp.7
   Parametry jakie winien spełniać olej opałowy:
-         Gęstość w 15 o C max 0,860 g/m3
-        Wartość opałowa min 42,6 MJ/kg
-        Zawartość siarki max 0,1 %
   Odp.8 i 9
   Wykonawca odpowiada za dostarczony olej opałowy na podst. próbki pobranej ręcznie
   z autocysterny zgodnie z normą PN-FN ISO 3170
   Odp.10
   Wykonawca będzie mógł wstrzymać dostawy w przypadku nie dotrzymania przez
   zamawiającego terminu płatności.
   Odp.11
   Projekt umowy zostanie uzupełniony o zapis ,że w sytuacjach nie uregulowanych umową
   będą miały również przepisy szczegółowe dotyczące przedmiotu umowy.
   Odp.12
  Zamawiający składa każdorazowo Dostawcy w dniu odbioru oświadczenie o przeznaczeniu     
   oleju opalowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, że nabywany olej opałowy jest  
   przeznaczony do celów opałowych (grzewczych).
  Odp. 13 Pomylono punktację jest 10 winno być 13.
  Cena dostaw nie ulega zmianie przez cały okres dostawy.
  Odp. 14 Pomylono punktację jest 11 winno być 14.
 Interesuje Nas cena w dniu złożenia oferty.